Ön muhasebe kursu, muhasebe sürecinin başlangıcı olarak kabul edilebilecek temel kavramları ve prosedürleri öğretmek için tasarlanmıştır. Bu kurslar, genellikle işletme, finans veya ekonomi gibi ilgili alanlarda çalışanlar içindir. Ancak muhasebe ile ilgilenen herkes tarafından alınabilir.

Muhasebe, bir işletmenin finansal işlemlerinin kaydedilmesi, raporlanması ve değerlendirilmesiyle ilgilenen bir disiplindir. Ön muhasebe, muhasebe sürecinin başlangıcı olarak kabul edilebilir ve işletmenin finansal işlemlerinin kaydedilmesi ve raporlanması için gerekli olan temel kavramları ve prosedürleri kapsar.

Ön muhasebe eğitimi, genellikle muhasebe sistemleri, politikaları ve prosedürleri, muhasebe gibi konuları barındırır. Ayrıca, finansal raporlama ve analiz, bilanço, gelir tablosu ve nakit akışı gibi finansal araçların nasıl kullanılacağını da öğretir. Ön muhasebe kursu dersleri bir sertifika programı olarak sunulur ve katılımcıların muhasebe sürecine hakim olma ve finansal işlemleri kaydetme ve raporlama becerilerini geliştirmeyi hedefler. Siz de muhasebe ve finans alanında kendinizi geliştirmek istiyorsanız, Escape Akademi ayrıcalıklarından yararlanacağınız ön muhasebe kursu için kayıt yaptırabilirsiniz.

Ön Muhasebe Kursunda Neler Öğretilir?

Ön muhasebe kursları, işletmelerin finansal işlemlerini düzenli ve etkin bir şekilde yönetmelerini sağlamayı amaçlayan bir eğitim programıdır. Bu kurslarda işlenen konular aşağıdaki gibi sıralanabilir:

 • Muhasebe sistemleri: Muhasebe sistemlerinin nasıl oluşturulduğu ve çalıştığı gibi temel kavramlar öğrenilir.
 • Muhasebe politikaları ve prosedürleri: Muhasebe işlemlerinin nasıl yapılacağı ve nasıl kaydedileceği gibi konulardan bahsedilir.
 • Muhasebe standartları: Genel olarak kabul edilen muhasebe standartlarını ve bunların nasıl uygulanacağını öğretir.
 • Muhasebe prensipleri: Muhasebe ilkelerini ve bunların nasıl uygulanacağını öğretir.
 • Finansal raporlama ve analiz: Finansal raporların nasıl yorumlanacağı ve nasıl kullanılacağı gibi konular da ön muhasebe kursu dersleri arasındadır.
 • Bilanço: Bir işletmenin finansal durumunu gösteren bilanço hakkında bilgi verir.
 • Gelir tablosu ve nakit akışı: Ön muhasebe kursu kapsamında kursiyerlere bu kavramlar da öğretilir. Aynı zamanda bu alanlarda analiz yapma becerisi kazandırılır.

Bu konular, genellikle bir ön muhasebe kursu için temel içerikleri oluşturur. Kurslar, genellikle teorik dersler ve uygulamalı çalışmalar içeren pratik bölümlerden oluşur.

Ön Muhasebe Kursu Ne İşe Yarar?

Ön muhasebe; cari hesap takibi, fatura kesme, bordro, hesap takibi gibi uygulamaların yer aldığı kapsamlı bir süreçtir. Ön muhasebe, işletmelere finansal yapıları hakkında bilgi ve veri sağlar. Bu veriler genel muhasebe tarafından finansal yönetim ve analiz için kullanılır. Ön muhasebe, ayrıca çalışanların aylık bordrosunun muhasebeye kaydı gibi özel işlemleri de içerir.

Ön muhasebe eğitimi, işletmelerin muhasebe sürecini yönetmek ve organize etmek isteyen tüm işverenler ve çalışanlar için tasarlanmıştır. Bu eğitim, ön muhasebe işlemlerini manuel ve muhasebe yazılımları aracılığıyla nasıl gerçekleştirebileceğinizi konu alır. Ön muhasebe programları aracılığıyla işlemleri daha hızlı tamamlamayı amaçlayan üst düzey şirketler ve işletmeler için bu eğitim, işin mutfağına girmek ve işlerde çalışmaya hazır olmak için önemlidir. Dolayısıyla “Ön muhasebe kursu ne işe yarar?” sorusunu yanıtlarken uzman desteği ile kazanabileceğiniz deneyimi de göz ardı etmemek gerekir.

Ön Muhasebe EĞİTİMİ İçeriği

Ön muhasebe, bir işletmenin finansal yönetimine dair pek çok konu başlığını barındıran bir alandır. Dolayısıyla ön muhasebe eğitim seti içerisinde yer alan çok sayıda husustan bahsetmek mümkündür. Genel olarak bu kursları alan bir kursiyerin ön muhasebe süreçlerinin tamamına hakim olması beklenir. Dolayısıyla kurs içeriğinin son derece kapsamlı olduğu söylenebilir. Ön muhasebe kursu içerikleri arasında şu başlıklar sayılabilir:

 • Temel muhasebe kavramlarına giriş
 • Muhasebe işlemleri için kullanılması gereken belgeler nelerdir?
 • Fatura nedir? Fatura düzenleme nasıl yapılır?
 • İrsaliye nedir? İrsaliye nasıl düzenlenir?
 • İrsaliyeli fatura nedir? İrsaliyeli fatura nasıl düzenlenir?
 • Gider pusulası nedir ve nasıl düzenlenir?
 • Serbest meslek makbuzu nedir?
 • Müstahsil makbuzu nedir, nasıl düzenlenir, ne zaman gerekir?
 • Fatura yerine geçen belgeler nelerdir?
 • Çek, senet ve bordro kavramlarına giriş
 • Perakende satış fişleri ne işe yarar, nasıl kullanılır?
 • Tahsil ve tediye makbuzları nedir, nasıl kullanılır?
 • Ücret bordroları nasıl düzenlenir?
 • İşletme hesap defteri nedir?
 • Şirket açma ve kapama işlemleri nasıl yapılır?

Ön muhasebe eğitimi süresince kursiyerlere genel olarak bu konularda teorik ve uygulamalı anlatımlar yapılır. Ayrıca Escape Akademi’de kursiyerler hem manuel hem de bilgisayarlı muhasebe programları üzerinden eğitim alır. Bu sayede kursiyerlerin ETA, Logo Go ve Mikro gibi muhasebe programlarında deneyim kazanması sağlanır.

Ön Muhasebe Kursuna Kimler Katılabilir?

Ön muhasebe kursu programları; işletme, finans veya ekonomi gibi alanlarda çalışanlar veya muhasebeyle ilgilenen herkes tarafından alınabilir. Bu kurslar, muhasebe sürecini anlamaya ve finansal işlemleri kaydetmek ve raporlama becerilerini geliştirme isteyen herkes için uygun bir fırsat sunar. Ön muhasebe kursları ayrıca, muhasebe mesleğine giriş yapmayı amaçlayanlar için de uygun bir seçenektir.

Ön muhasebe eğitimi programlarına katılım, genellikle lisans veya yüksek lisans öğrencileri, muhasebe mesleğine giriş yapmayı amaçlayanlar ve işletme, finans gibi alanlarda çalışanlar tarafından tercih edilir. Ancak, muhasebeyle ilgilenen herkes tarafından ön muhasebe kursu alınabilir. Bu kurslar, işletmelerin finansal işlemlerini düzenli ve etkin bir şekilde yönetmeyi amaçlayan bir eğitim programı olduğu için herhangi bir mesleki geçmişe sahip olmayanlar için de uygundur. Aynı şekilde ekibinizi geliştirmek ve finansal süreçlere hakim olmalarını sağlamak için kurumlara özel ön muhasebe kursu seçeneklerimizden yararlanmanız mümkündür.

Ön Muhasebe EĞİTİMİ Ne Kadar Sürer?

Ön muhasebe kursu programlarının süresi, kursun içeriğine, katılımcıların hedeflerine ve öğrenme hızlarına göre değişebilir. Kurs programı, haftada birkaç saat şeklinde part-time veya daha yoğun bir program uygulayarak haftada birkaç gün eğitimle full-time olarak düzenlenebilir. Ön muhasebe kurslarının süresi ayrıca, kursun verileceği platforma göre de farklılık gösterebilir. Online veya fiziksel ortamda verilen ön muhasebe kursu dersleri için farklı süreler gerekebilir.

Ön muhasebe kurslarının süresini belirlerken, katılımcıların hedeflerini de dikkate almak önemlidir. Örneğin, muhasebe mesleğine giriş yapmayı amaçlayan biri için daha uzun süreli bir kurs daha uygun olabilir. Ancak işletme, finans veya ekonomi gibi alanlarda çalışan birinin ihtiyaçları için daha kısa süreli bir kurs daha uygun bir seçenektir.

Escape Akademi olarak kursiyerlerimize sunduğumuz tüm programlarda temel hedefimiz kursiyerlerimizin elde etmek istedikleri kazanımlara sahip olmalarını sağlamaktır. Bu nedenle kurs programlarımızı öğrencilerimizin düzeyine ve öğrenme hızına göre belirlemekteyiz. Ön muhasebe eğitimi için hemen bizimle iletişime geçerek geçmiş birikim ve deneyiminize uygun planlanan bir eğitim alabilirsiniz.

Ön Muhasebe Eğitimi Sonrasında Nerelerde Çalışılabilir?

Ön muhasebe eğitimi alanlar, işletmelerin muhasebe departmanlarında çalışabilir. Bu departmanlarda; cari hesap takibi, fatura kesme, stok takibi, bordro uygulaması, hesap takibi gibi ön muhasebe işlemlerini gerçekleştirirler. Ön muhasebe eğitim seti, ayrıca finansal yönetim ve analiz işlemleri gibi alanlar hakkında da bilgi sahibi olmanıza olanak tanır. Dolayısıyla kurs sonrasında, çalıştığınız işletmenin finansal verilerini raporlama ve analiz etme gibi görevleri de yerine getirmeniz mümkündür.

Ön muhasebe kursu programlarından mezun olan kursiyerler, ayrıca muhasebe ve finansal yönetim hizmetleri sunan özel muhasebe veya finansal danışmanlık şirketlerinde de çalışabilir. Bu şirketler, işletmelerin muhasebe ve finansal yönetim işlemlerini yürütmek için hizmet veri ve bu hizmetleri gerçekleştirirken ön muhasebe eğitimi almış çalışanları kullanabilir. Ön muhasebe eğitimi alanlar ayrıca, kendi işletmelerini kurarak işletmelere muhasebe ve finansal yönetim hizmetleri sunabilir.

Ön Muhasebe Eğitimi Sertifikalı mı?

Escape Akademi olarak kursiyerlerimize sertifikalı ön muhasebe eğitimi sunmaktayız. Özellikle bu alanda çalışmayı düşünüyorsanız, ön muhasebe eğitim sertifikalı olması halinde size pek çok avantaj sağlar. Her şeyden önce özgeçmişinize size referans olacak ve yetkinliklerinizi gösterecek önemli bir belge eklemiş olursunuz. Gelecekteki işverenlerinizin kolayca dikkatini çekebilmeniz için ön muhasebe kursu sertifikası almanız önemlidir.

Ön muhasebe kursu sertifikası, bir kişinin ön muhasebe konusunda yeterli bilgi ve deneyime sahip olduğunu gösterir. Bu sertifika, ön muhasebe ile ilgili işlerde çalışmaya hak kazandığının bir kanıtıdır. Ayrıca, bir kişinin ön muhasebe konusunda daha fazla ilerleme yapma potansiyeline sahip olduğuna da işaret eder.

Ön muhasebe eğitim sertifikası almak, bir kişinin ön muhasebe konusunda daha fazla bilgi edinmesine ve daha fazla deneyim kazanmasına yardımcı olur. Bu, muhasebe ve finansal yönetim işlerinde daha iyi bir performans göstermesine ve daha iyi bir pozisyon elde etmesine katkı sağlar. Escape Akademi ön muhasebe eğitimi programlarımızda kursiyerlerimize üniversite onaylı sertifika sunmaktayız. Kursu başarıyla tamamladığınız takdirde sertifikanızı kurumumuz alabilir ve e-devlet üzerinden sorgulayabilirsiniz. Uluslararası geçerliliğe sahip ön muhasebe kursu sertifikası sayesinde dilediğiniz takdirde yurt dışındaki kurumlara iş başvurusunda bulunabilirsiniz.

Ön Muhasebe Kursu Fiyat Ne Kadar?

Ön muhasebe kursu fiyat seçenekleri, kursun verildiği platform, süresi, içeriği ve diğer faktörlere göre değişebilir. Kurslar, genellikle birkaç hafta veya birkaç ay sürer ve bu sürelerine göre fiyatlar belirlenir. Ön muhasebe kurslarının fiyatları ayrıca, kursun içeriğine göre de farklılık gösterebilir. Örneğin, halihazırda bu alanda deneyimi olan birisinin alacağı ön muhasebe eğitimi, çok daha kısa süreli ve dar kapsamlı içeriklere sahip olabilir. Buna karşılık bu alana yeni adım atan bir kursiyer için daha uzun süreli bir kurs programının düzenlenmesi gerekebilir.

Escape Akademi olarak öğrenmenin bireysel bir süreç olduğunun ve öğrenci odaklı programlar gerektiğinin farkındayız. Bu nedenle diğer tüm kurslarımızda olduğu gibi ön muhasebe kursu için de programlarımızı öğrencilerimizin hedeflerine, deneyimine, birikimine ve ihtiyaçlarına göre planlamaktayız. İletişim sayfamız üzerinden bize ulaşarak ön muhasebe kursu programlarımız hakkında daha fazla bilgi alabilirsiniz. Aynı şekilde ön muhasebe kursu fiyat bilgisi için de eğitim danışmanlarımızla görüşebilirsiniz.

Eğer Ankara’da yaşıyor ve başta ön muhasebe eğitimi olmak üzere kurs programlarımızdan yararlanmak istiyorsanız; kurumumuzu ziyaret edebilir, yüz yüze eğitim seçeneklerimizi değerlendirebilirsiniz. Ankara’da ikamet etmiyorsanız da eğitimlerimizden yararlanabileceğinizi hatırlatmak isteriz. Bunun için online eğitimlerimize göz atabilir veya ön muhasebe eğitim seti fırsatlarımızdan yararlanarak kendinizi geliştirmeye başlayabilirsiniz.