CARİ HESAP EKSTRESİ NEDİR?

CARİ HESAP EKSTRESİ NEDİR?
Şubat 3, 2020 No Comments SMMM admin

Cari hesap ekstresini anlatmadan önce ”cari nedir?” sorusu ile başlamak daha doğru olur. Cari, bir işletmenin ya da kuruluşun bir şekilde ilişki içinde olduğu tüm gerçek ya da tüzel kişilere verilen addır. Cari hesap ise işletmenin ya da kuruluşun alış, satış, para, çek, senet gibi kayıtlarının tutulduğu hesaplardır. İçerik olarak Borç, Alacak, Bakiye sütunlarından oluşur. Cari hesap ekstresi de girilen bu kayıtların yer aldığı dökümdür.

Cari Hesabın Borçlu ya da Alacaklı Olması Ne İfade Etmektedir?

Cari Hesap bakiyesi borçlu görünüyor ise; bizim karşı taraftan tahsilat yapmamız gerektiği anlaşılır. Bu durumda müşterimiz ile yaptığımız anlaşmaya göre nakit, kredi kartı, çek-senet olmak üzere tahsilat talep ederiz.
Cari Hesap bakiyesi alacaklı durumunda ise; karşı tarafa ödeme yapmamız gerekmektedir. Bu durumda alacaklı kişiye yaptığımız sözleşmeye göre nakit, kredi kartı, çek-senet olmak üzere ödemeyi gerçekleştirmemiz gerekmektedir.

Cari Hesap Takibi Neden Önemlidir?

Düzenli olarak Cari hesap takibi yapıldığında borç ve alacaklarımızı detaylı bir biçimde izleyebilir, şirket için gerekli raporları bu bilgilere dayanarak hazırlayabilir ve olası anlaşmazlık durumlarında daha kolay mutabakata varabiliriz.

Cari Hesap Takibi Nasıl Yapılır?

Cari hesapların, cari hesap defterlerinde takibi çok zor olmaktadır. Düzgün hazırlanmış olan Excel tabloları işimizi kolaylaştırmakla beraber veri kaybı sık sık yaşanabilmektedir. Bu konuda işletmelerin çözüm ortağı muhasebe paket programları olarak karşımıza çıkıyor. Günümüzde en sık kullanılan paket programlar Zirve ve Logo diyebiliriz. Kullanıcıların büyük çoğunluğu tarafından olumlu geri bildirimler alan bu Zirve ve Logo programları işletmenin muhasebesel tüm yükünü kaldırmaktadır.

Open chat
Whatsapp Mesajı Gönder