YÖNETİCİ ASİSTANI ve SEKRETER ARASINDAKİ FARKLAR NELERDİR?

YÖNETİCİ ASİSTANI ve SEKRETER ARASINDAKİ FARKLAR NELERDİR?
Ocak 31, 2020 No Comments SMMM admin

Öncelikle yönetici asistanı sekreterden çok daha fazla göreve ve sorumluluğa sahiptir. Yönetici asistanının yetki alanı, sekreterin yetki alanından daha geniştir. Şirketin geneline daha fazla hakim olan yönetici asistanı aktif görev konusunda da sekreterden çok daha donanımlıdır. Yönetici asistanlarında deneyim çok büyük önem arz eder. Sekreterlik görevini yapacak olan bireylerde deneyim, öncelikli olarak aranan bir nitelik olmamaktadır. Kriz yönetimi ve güçlü hafıza gibi nitelikler sekreterler için çok önemli bir durum olmasa da yönetici asistanlarında bu nitelikler olmazsa olmazdır.

Aslında sekreter olarak işe başlatılan bir kişinin asli görevi ortak birimlerin ajandasını, toplantılarını, gelen / giden evraklarını ve santral tarafından bağlanan telefon trafiğini yönetmektir. Aslına bakarsanız birçok işveren bir tek telefonlara baksın düşüncesiyle sekreter işe aldıktan sonra, tüm birimlerin iş akış sorumluluğunu da bu kişiye yüklemekte ve işe alım sürecinde bu durum gerçeğe uygun biçimde yeterince sorgulanmadığından dolayı, maalesef işletmelerin iç bürokrasisi yavaşlıyor ve aksaklıklar yaşanıyor. Kısacası bir sekreterin, iyi bir şekilde görevini ifa edebilmesi için bilmesi ve uygulaması gereken çok şey var. Bunun yanı sıra işverenlerin de “sekreter” ilanı verirken, vizyonlarını geniş tutup, ihtiyaçları doğrultusunda iş akışını sağlayabilecek kişileri istihdam etmesi gerekir.

Aralarında ki en temel fark, bağlı bulunan birim sayısıdır. Sekreter departman ya da birime bağlı bir çalışandır, ortak trafiği yönetir, yönetici asistanı sadece bağlı bulunduğu yöneticinin işlerinden sorumludur.

İkinci temel farkları yetkidir. Yönetici asistanının yöneticinin şahsına ait evrakları, postaları, takvimini ve yazışmalarını kontrol etme yetkisi vardır. Bazı durumlarda vekaletle birlikte, imza yetkisi de verilmekte ama Türkiye’de pek yaygın bir uygulama olarak öne çıkmamaktadır. Fakat sekreter için böyle bir yetkilendirme yapılmamaktadır. Genel olarak gelen evrakların ilgili kişiye yönlendirilmesinden sorumludur.

Open chat
Whatsapp Mesajı Gönder