VİRMAN NEDİR? NASIL YAPILIR?

VİRMAN NEDİR? NASIL YAPILIR?
Ocak 31, 2020 No Comments SMMM admin

Banka işlemlerinizde,  EFT, havale, virman gibi kavramlara mutlaka şahit olmuşsunuzdur. Bu kavramların her birisi para transferlerini ifade eder. Yapılan işlem para transferi olsa da yapılış biçimleri ve paranın ulaştığı hesaba göre farklılıklar gösterir. Bu yüzden ayrımlarını bilmek çok önemlidir. Genelde virman havale ile karıştırılmaktadır. Böyle bir karışıklığa yer vermemek adına Virman nedir? Nasıl kullanılır? Açıklamakta yarar görüyoruz.

Virman Nedir?

Öncelikle şunu belirtelim virman işlemi sadece bankalarda geçerli değildir. Sermaye piyasalarında da kullanılan bu işlem aynı durumu ifade eder. Bankada virman işlemi yapmak demek, kişinin kendi hesapları arasında para aktarımını gerçekleştirmesi demektir. Dikkat edilmesi gereken husus bir işlemin virman olabilmesi için aynı banka içerisinde, aynı kişiye ait olması gerekir.  Farklı bankalarda bulunan hesaplarınız arasında para aktarımı yapmışsanız, EFT işlemini gerçekleştirmiş olursunuz. Bu durumda virman; kişinin bir bankada bulunan hesapları arasında yapılan para transferlerini ifade eder. Örnek verecek olursak, vadeli hesaptan vadesiz hesaba para aktarma, vadeli hesaptan diğer yatırım hesaplarına olan aktarımlar ya da tam tersi şeklinde ifade edebiliriz.

Virman Nasıl Yapılır?

Virman işlemini gerçekleştirebilmek için birçok yöntem vardır. Fakat en hızlısı internet bankacılığıdır. Diğer seçenekler ile birlikte internet bankacılığında nasıl virman işlemi yapabileceğinizi anlatmaya çalışalım. Öncelikle virman yapmak istediğiniz bankada birden çok hesabınızın bulunması gerektiğini unutmayınız. Yoksa virman yapmanız imkansızdır. Bir başka virman gerçekleştirme şekli, şubenizi kullanmaktır. Banka şubesine giderek hangi hesaplar arasında virman yapacaksınız, tutarı ve hesapları belirtmeniz gerekir. İşlemleriniz banka yetkilisi tarafından kısa sürede yapılır. Virman işlemini şubede yapabilmek için bankanın çalışma saatlerini dikkate almanız gerekir. Mesai saatleri dışında bir saatte yapacaksanız, diğer seçenekleri değerlendiriniz.

Diğer seçeneklere bakıldığında internet bankacılığı ve ATM’ler karşınıza çıkar. İnternet bankacılığı işlemleri arasında virman da vardır. Banka şubenizden İnternet bankacılığı hakkında bilgi alarak, nasıl kullanıldığını öğrenir ve virman işlemlerinizi rahatlıkla yapabilmeniz mümkün. Bu sayede birkaç tıkla virman işleminizi tamamlanmış olursunuz. Virman işlemini için internet bankacılığı kullanmıyorsanız ya da internet erişiminiz yoksa ATM’lerden gerçekleştirebilirsiniz. Unutmayın ki gerek internet bankacılığında gerekse ATM’lerde bu işleminizi dilediğiniz saatte yapabilirsiniz.

Virman Yaparken Nelere Dikkat Edilir?

Virman hizmetinde çok fazla sıkıntılı süreçler yaşanmamaktadır. Çünkü kendi hesaplarınız arasında olduğu için çok fazla hatalı işlem olmamakta, olsa bile çözümü kolaylıkla sağlanmaktadır Geri virman işlemi yaparak oluşan hataları bankacınızda düzeltebilir, siz de rahatlıkla yapabilirsiniz. Virman işlemlerinden bankalar tarafından bir ücret alınmaz. Önemli olan paranızı yollayacağınız hesabı doğru seçmeniz ve miktarı doğru girmenizdir.

Open chat
Whatsapp Mesajı Gönder