UZUN ZAMANDIR İŞ ARIYORUM

UZUN ZAMANDIR İŞ ARIYORUM
Ocak 31, 2020 No Comments SMMM admin

İş bulabilmek ne kadar sürer? Bu sorunun cevabı değişir. İş arayanlar, kendilerine uygun bir pozisyon bulmanın ve istihdamı konusundaki belirsizlikleri çözmenin ne kadar zaman alacağını bilmek isterler. Gerçek şu ki, birkaç gün olabileceği gibi maalesef uzun zaman da alabilmektedir.                                                   

İş Aramanın Uzunluğunu Etkileyen Faktörler

İş bulmanızı hızlandırabilecek veya yavaşlatabilecek çok sayıda faktör vardır. Bu faktörler şunlardır:

 • İş piyasası ve ekonominin genel durumu
 • İş aradığınız alandaki ekonomik koşullar
 • Tercih ettiğiniz konumdaki işlerin miktarı
 • Aradığınız iş için sunabileceğiniz coğrafi esneklik
 • İş tercihleriniz ​​açısından esneklik
 • Referanslarınız ve yeteneklerinize olan talep düzeyi
 • İş aramaya ayırdığınız zaman ve enerji miktarı
 • Özgeçmiş ve kapak sayfanız da dahil olmak üzere iş arama materyallerinizin kalitesi

Ülke ekonomisinin durumu gibi bazı faktörler sizin kontrolünüz dışındadır. Ancak diğer faktörler seçimlerinizden etkilenir. İş arama sürecinizi hızlandırmak mı istiyorsunuz? Bunun için yapabileceğiniz bazı şeyler var.      

İş Arama Sürecini Hızlandırma İpuçları

 • Farklı yerlere açık olun. Sektörünüzde çok fazla iş olanağı bulunmayan veya iş piyasasının genellikle büyük olmadığı bir alanda yaşıyorsanız, iş bulmanız biraz zaman alabilir. Nerede çalışacağınız yere göre esnekliğiniz varsa, iş aramanızı coğrafi olarak genişletmeyi deneyin. Endüstrinin hızla büyüdüğü bölgelerde arama yaparsanız, bir pozisyon bulma şansınızı artacaktır.
 • İş tercihleri ​​konusunda esnek olun. Çok spesifik bir iş türü mü arıyorsunuz? Bulmak biraz zaman alabilir. İlgili mesleklere veya benzer işlere bakmayı deneyin.
 • Düzenli olarak iş arama. İş aramanızın düzenli olması, iş bulmanızın ne kadar süreceğini de etkiler. Günlük veya en azından düzenli olarak iş aramayı deneyin. En son iş ilanlarından mutlaka haberdar olmanızda yarar vardır.
 • Anahtar becerileri geliştirin. Ayrıca, sektörünüz için önemi bulunan bazı becerileri geliştirmek için mutlaka destek alın. Sizin hızlı bir şekilde iş bulma şansınızı arttıracaktır. Bunun için kurs, eğitim, staj veya gönüllü çalışmalara kaydolun.
 • Ağınızı genişletin. Tek bir iş arama sayfasına bağlı kalmadan, özgeçmişinizi farklı kaynaklar üzerinden oluşturun. Hangi yeni bağlantının, sizin için yeni iş olanağı sağlayacağını asla bilemezsiniz.                                                                   Sabırlı olun!

İş bulamamış olmanız sizinle ilgili olmayabilir. Kontrolünüz dışındaki faktörler iş arama sürecinizi uzatabilir. Arayışlarınıza devam edin, bu ipuçlarını dikkatle inceleyin ve sabırlı olmaya çalışın. Sizin için doğru iş çıkacak ve beklediğinize değecektir.

Escape Akademi olarak bu süreçte yanınızda olmak istiyoruz. Farklı alanlarda ki eğitimlerinizle mesleğinizde üst noktalara çıkabilir ya da hiç aklınızda olmayan bir mesleğin eğitimini alıp uzman derecesinde yeni işinize başlayabilirsiniz. Escape Akademi olarak eğitim sonucunda iş aramanıza da katkı sunuyoruz. Sizin için en uygun olan iş tavsiyeleri veriyor, iş tercihlerini beraber inceliyor ve bu süreçte de sizi yalnız bırakmıyoruz.

Bu sıkıntılı iş arama sürecinizi beraberce atlatmaya ne dersiniz?

Tanışmaya bekliyoruz…   

Open chat
Whatsapp Mesajı Gönder