SMMM STAJI NEREDE ve NASIL YAPILIR?

SMMM STAJI NEREDE ve NASIL YAPILIR?
Ocak 31, 2020 No Comments SMMM admin

Staja Ne Zaman ve Nasıl Başlanır?

Staja Giriş Sınavını (SGS) kazandıktan sonra mali müşavir stajyeri olmaya hak kazandınız. Kazandığınız bu hakkınızı kullanma süreniz 3 yıldır. Yani 3 yıl içinde stajınıza başlamaya mecbursunuz. Aksi durumda bu hakkınızı kaybedersiniz.

Nasıl ki sınavların belli dönemleri varsa, staja başlamanın da belli dönemleri var. Her Mayıs, Eylül ve Ocak ayının başından 9. gününe kadar stajınızı başlatmanız gerekir. Mesela Hazirandaki sınavı kazandınız, Eylül ayında stajınıza başlayabilirsiniz. 9 Eylül son gün.

Stajınızı SSK’lı olarak ve tam zamanlı yapmak zorundasınız. Bağ-kur veya Emekli Sandığı mensubu olarak staj yapamazsınız. Stajınızı başlatmak için yukarıda bahsetmiş olduğum zaman aralığında SSK girişinizin yapılmış olması gerekir. Bu arada sınava girmek için SSK’lı olmanıza gerek yoktur.

Staja başlamak için belgeleriniz ile birlikte bağlı bulunduğunuz Muhasebe Odasına başvurunuzu yapmanız gerekir.

 SMMM Stajı Nerede Yapılır?

Mali müşavir adayları, stajlarını bir meslek mensubu gözetiminde yapmaları gerekmektedir. istisnaları vardır, aşağıda belirtilmiştir.

Staj bir SMMM veya YMM ofisinde yapabileceği gibi, bir SMMM veya YMM ile sözleşme doğrultusunda, özel bir şirkette de yapılabilir. Şirketinizdeki bordrolu (bağlı) SMMM gözetiminde de olabilir.

 Staj Süresi Ne Kadardır ve Staj Süresinden Sayılan Haller

Normal şartlarda staj süresi 3 yıldır.

İstisnai olarak bazı durumlarda geçen süreler stajdan sayılırlar. Bunlar;

TESMER (Temel Eğitim ve Staj Merkezi) tarafından verilen kurslarda geçen süreler (En fazla 6 ay).

Yüksek lisans 1 yıl, doktora için ise 1,5 yıl.

Kamu kuruluşlarında ya da bilanço esasına göre defter tutan özel firmaların muhasebesinde sevk-idareden sorumlu ve imza yetkilisi olan kişilerin görevlerinde geçirdikleri süre stajdan sayılır. 3 sene bu şekilde çalışırsanız gözetime ihtiyacınız kalmıyor. Ancak unutmayın ki gözetiminde alacağınız SMMM’nin değerlendirme notundan mahrum olacaksınız. Bu puan sizin SMMM yeterlilik ortalamanıza dahil edilmekte. SMMM’ler genel olarak 90-100 arası bir not verdiklerinden, bundan mahrum kalmak bir dezavantaj olacaktır. Bilginize.

Vergi müfettişi, SPK denetmeni, bütçe, milli emlak ve muhasebat kontrolörü, vergi hakimi, bazı fakültelerin öğretim görevlisi veya başbakanlık müfettişi gibi görevlerde bulunduysanız, bu görevlerde geçen süreniz de stajdan sayılır.

SMMM Stajı Nasıl Yapılır?

Stajınızı istisnai durumlar haricinde bir SMMM gözetiminde 3 yılda yaparsınız. Muhasebe bürosunda da yapılabilir, özel bir şirket de.

Stajı kesintisiz yapmanız gerekmektedir. Fakat bazı zorunlu nedenlerden dolayı, muhasebe odanızdan onay alarak, azami 1 yıla kadar ara verebilme durumunuz olmaktadır.

Staja başlarken muhasebe odanız 5 haneli bir stajyer numarası verecektir. Stajınız ile ilgili işlemlerinizde devamlı bu numarayı kullanacaksınız.

Staj boyunca, 3 yıla yayılmış uzaktan eğitim almanız gerekiyor. TESMER’e ait bir sistem olan TEOS üstünden bu sınavları almanız ve başarılı olmanız esastır. Bu sınavlara girme sınırı yoktur. Başarısız oldukça belli süreler de tekrar girebilirsiniz. Staj sonunda Yeterlilik Sınavına girebilmek için bu sınavları bitirip sertifika almanız gerekiyor. Bu sınavlar ücretlidir, haberiniz olsun.

Staj boyunca belli zaman aralıklarında bağlı bulunduğunuz muhasebe odalarına gidip bazı evrakları elden vermeniz gerekecektir. Bu evraklar genelde içinde adınızın da olduğu firmanıza ait SSK Hizmet Listesi(aylık) ve (varsa) SMMM(veya YMM)’niz ile sözleşmenizin kopyası olacaktır (yıllık)

Ayrıca her sene sonunda gözetiminde bulunduğunuz mali müşavirin hakkınızdaki değerlendirme yaptığı Stajyer Değerlendirme Formunu kapalı ve mühürlü zarf içinde odanıza teslim etmeniz gerekmektedir.

Birden fazla mali müşavir gözetiminde aynı işyerinde birden çok kişi staj yapabilir.

İş yeri değişikliği, iş yerinizin unvan ı veya adresinin değişmesi veya sizi gözetiminde tutan mali müşavirinizin değişmesi gibi önemli konuları en geç 15 gün içerisinde odanıza bildirmeniz gerekmektedir.

Staj, şirket merkezinde yapılır. Şube veya temsilciliklerde yapılamaz. Serbest bölgelerde yapılan staj kabul edilebilmektedir.

Kullanılan yıllık izinler stajdan sayılır.

Bağlı bulunduğunuz oda mensupları sizi işyerinizde ziyaret edilebilir. Gerçekten staj yapıp yapmadığınızdan emin olmak isteyeceklerdir. Geldiklerinde işyerinde olmamanız durumunda kendinizi savunmanız gerekebilir.

Yazdığımız tüm bu uygulamalar odadan odaya küçükte olsa bazı değişiklikler gösterebilmektedir. En sağlıklı bilgiye, bağlı olduğunuz odaya gidip, yüz yüze görüşme sağlayarak ulaşabilirsiniz.

Open chat
Whatsapp Mesajı Gönder