ÖN MUHASEBE

ÖN MUHASEBE
Ocak 31, 2020 No Comments SMMM admin

Sekreter olarak mı çalışıyorsunuz ya da farklı bir birimden muhasebe bölümüne mi geçmek istiyorsunuz? Bu yazımda muhasebenin ilk basamağı olarak sayabileceğimiz ön muhasebeden bahsedeceğim. Ön muhasebe nedir, ne işe yarar, ön muhasebeyi kimler tutar, nasıl ön muhasebeci olunur, nasıl sevk ve idare edilir ve gibi aklınızdaki sorularınızı cevaplamaya çalışacağım. Başlayalım mı?

Ön Muhasebe Nedir?

Ön muhasebe, günlük rutin işlerin (bankaların, kasanın, çeklerin, fatura ve irsaliyelerin takibi veya dosyalama gibi işler) dışında işletmenin kayıt işlerinin yapılmasını kapsar. Diğer kısımlar ön muhasebeden ziyade muhasebenin konusuna girer. Muhasebe ve ön muhasebe birbirinden farklı değildir. Ön muhasebe, muhasebenin sadece bir bölümünü yapmaktadır.

Ön Muhasebe Elemanı Nedir ve Ne iş Yapar?

Ön muhasebe elemanı, yukarıda değindiğim günlük işleri yapar. Satış faturalarını (fişlerini) keser, tahsilatı yapar, alış faturalarını (fişlerini) işler vs. Yani muhasebeyle alakalı tüm verileri toplar ve bu verilerin doğru olmasından sorumludur.

Genellikle ön muhasebeyi küçük işletmelerde işletme sahipleri tutar. Alacak borç işlerini takip ederler, tahsilatları yaparlar, satış ve irsaliye fişlerini keserler, rutin ödemeleri yaparlar vs. İşte bu işler merak ettiğiniz ön muhasebedir.

Ön muhasebeciye hangi firmalar ihtiyaç duyar? Genellikle muhasebesi dışarıdan tutulan yani bünyesinde muhasebeci çalıştırmayan firmalar ihtiyaç duyar.

Ön Muhasebe Elemanı Olmak İçin Kriterler Neler? Ön Muhasebe Elemanları Ne kadar Maaş Alır?

Ön muhasebe elemanı çalıştırmak isteyen firmalar çoğunlukla en az lise mezunu adayları işe almayı düşünürler. Kimi firmalar tecrübe aramaz, elemanı kendi yetiştirmek ister ama genellikle firmalar birkaç senelik tecrübe ararlar. Ön muhasebe işini yapmak istiyorsanız, öncelikle işi sevmeniz ve bu alanda yürümeye karar vermeniz gerekir. Tecrübeniz olmasa bile sevdiğiniz bir işte başarılı olmanıza engel hiçbir şey yoktur. Muhasebe programlarından bir tanesini öğrenip programların genel işleyişine hakim olmanızda oldukça önemlidir. Muhasebe paket programlarının menü dizaynları farklı olmakla beraber genel işleyişi aynı mantığa dayanmaktadır. Günümüzde muhasebe programları arasında Logo Go, Logo Tiger, Zirve programları üst sıralarda yer almaktadır. Birçok firma bu programları kullanmaktadır. Bu programları öğrenip iş arayışınıza devam etmeniz sizi diğer adaylardan bir adım öne çıkartacaktır.

Ön muhasebe elemanlarının maaşları genellikle firmadaki tecrübeye ve iş yüküne göre değişiklik gösterir. Ama başlangıç maaşı için asgari ücrete yakın maaşlardan bahsedebiliriz.

Open chat
Whatsapp Mesajı Gönder