ÖN MUHASEBE NEDİR? NEDEN ÖNEMLİDİR?

ÖN MUHASEBE NEDİR? NEDEN ÖNEMLİDİR?
Ocak 31, 2020 No Comments SMMM admin

Ne iş yaparsanız yapın ister işveren olun ister çalışan sık sık duyduğunuz ve duyacağınız bir terimdir ön muhasebe. Genellikle genel muhasebeyle karıştırılır ve bu sebeple insanlar yanlış düşüncelere sahip olabilmektedir.
Aslında işlev olarak bakıldığında çoğu zaman genel muhasebeden daha çok önem taşır ve bir şirketin can damarı olduğunu söylemek mümkündür.

Şirketin finansal yönetimini sağlayan her türlü verinin yönetilmesi olarak tanımlayabiliriz ön muhasebeyi. İşletmenin nakit parasını, müşterilerini, stoklarını, çeklerini, banka hesaplarını, senetleri gibi temel yapı taşlarının kayıtlarını ve bunların hareketlerinin kayıtlarını tutup kontrol etmek için kullanılır. Ön muhasebe şirketlerin kendi bünyelerinde tutulmalıdır.

 

Ön muhasebede neler olması gerekir?

Ön muhasebenin işlevlerini daha yakından incelemek gerekirse;

  • Müşteri-Tedarikçi (Cari) Hesap Takibi: Müşteri ve tedarikçi hesaplarınızın toplamı cari hesaplarınızdır. Her türlü alım satım işlemi, tahsilat ve ödemeleriniz, borç ve alacak ile cari hesap takibi yapılmaktadır.
  • Fatura ve İrsaliye Takibi: Alış ve satış işlemlerinizi yaparken fatura ve irsaliyelerinizi takip etmeniz oldukça önem vermeniz gereken bir konudur. Bunun düzenli takip edilmesi, muhasebenizin sorunsuz işleyişini sağlayacaktır.
  • Stok Giriş/Çıkış Takibi: Ürün alım satımı yapıyorsanız sizin için deponuzda ki malın takibinin yapılması çok önemli bir konudur. Deponuzda hangi malzemeden ne kadar kaldığını bilmek ve ona göre siparişlerinizi düzenlemek firma işleyişi açısından hayati bir konudur. Stok takibini düzenli olarak yaptığınızda en çok satılan ürünleriniz hakkında da bilgi sahibi olursunuz.  
  • Çek/Senetleri Takibi: Nakit alışveriş yapılmadığında ödemelerinizi veya alacaklarınızı çek ya da senetle gerçekleştirebilirsiniz. Bu durumda çek ve senetlerinizin takibini yapmanız gerekir. Eğer alacağınız karşılığında çek alıyor ve müşterinize olan borcunuz karşılığında bu çeki cirolayıp borcunuz karşılığında veriyorsanız çek takibi yapmak daha da önem kazanır. Ayrıca vadesi gelen çeklerin ödenmesinin ya da tahsilatının takibi para akışı açısından oldukça önemlidir.  Senetleri vade tarihleriyle birlikte takip etmeniz gerekir.
  • Çalışan Takibi: Çalışanların maaş, avans, prim, vergi giderlerini takip etmek ve alacak-vereceğini hesaplayarak ödemelerinizi ona göre planlamak önemlidir. Çalışanın izin, rapor günlerinin tutulması ve yaptıysa fazla mesai saatlerinin belirlenmesi de ön muhasebeyi kapsar ve önemli bir bölümdür. Ayrıca, çalışanlarınız şirket adına kendileri harcamalar yapıyorsa bunların takibinin de yapılması gerekmektedir.
  • Kasa/Banka Hesap Takibi: Bankaya para yatırmak, bankadan para çekmek, çek ödemesi yapılması, yapılan havale, eft veya gelen havale, eft hepsi nakit akışına girmektedir. Şirketinizin nakit akışının çok imtina gösterilerek yönetilmesi büyük bir önem taşır.
Open chat
Whatsapp Mesajı Gönder