NASIL İYİ BİR YÖNETİCİ ASİSTANI OLUNUR?

NASIL İYİ BİR YÖNETİCİ ASİSTANI OLUNUR?
Ocak 31, 2020 No Comments SMMM admin

Yöneticilerin telefonlarına bakan, randevu takvimini oluşturan, kendilerine ve misafirlerine servis yapan kişiler bir zamanlar sekreter olarak anılırdı. Günümüzde bu kelime pek kullanılmamakta ayrıca sadece bu işi ifade eden sözcük değil, işin kapsamı da oldukça değişiklik gösterdi. Aynı konumdaki kişiler artık yönetici asistanı olarak biliniyorlar. Bir zamanlar sekreterlik biraz hafife alınan bir işti, şimdi ise donanımları ile hayranlık bırakan yönetici asistanları “Yöneticinin yöneticisi” olarak değerlendiriliyorlar ayrıca yaptıkları iş de daha saygın, daha değerli bir hale geldi. İyi bir yönetici asistanı olmak için hangi özelliklere sahip olmak gerekiyor? Aşağıda bu konu üzerine bilgiler paylaşmaya çalışacağız.

Organizasyon becerisi  Bir yönetici asistanının kesinlikle sahip olması gereken bir özellik, hatta olmazsa olmazı diyoruz. Bu konuda iyi olmanız yöneticinizin programını, görüşmelerini ve toplantılarını doğru ve verimli bir şekilde, doğru zamanlarda ayarlamanız açısından çok önemlidir.

Başarılı bir yönetici asistanı olabilmek için en önemli kriterlerden birisi de sözlü ve yazılı iletişim yeteneğinizin üst seviyede olması gerekiyor. Mailleri ve telefonları düzgün ve profesyonel bir şekilde cevaplamak, gelen konuklarla nazik, etkileyici, ikna edici konuşmalar yapmak bu işin önemli bir detaydır.

Yabancı dil öğrenmeye mutlaka zaman ayırmanız gerektiğini unutmayın. En az bir yabancı dil bilmek size bu meslekte büyük bir artı kazandırır. Tabi ki ikinci dil size her zaman zirvenin yolunu aralayan bir araç olacaktır.

Bilgisayar bilginiz üst seviyelerde olmalı. Hızlı yazı yazabilmek, temel ofis programlarına hakim olmak istenilen raporları pratik bir şekilde sunabilmek işinizde başarınızın sırrıdır.

İyi bir yönetici asistanı araştırmacı bir kişiliğe sahip olmalıdır. İşiniz ve çalıştığınız sektörle ilgili araştırmalar yapmanız, fikirler üretmeniz işinizi sevdiğinizin göstergesidir. Sizde çalıştığınız firmayı ileriye götürecek bir fikir çıkartabilirsiniz.

Kriz Yönetimi konusunda becerikli olmanız bu meslekte iyi yerlere gelmenizi sağlayacak önemli nitelikler arasındadır. Çalışanlarla yöneticiler arasında bir uyuşmazlık olabileceğini önceden sezebilmeli ve önlemek için tedbirler almalısınız.

İlk önce siz kendinize inanın ki başkaları da size inanabilsin. Her zaman dürüst olun. Kendine güvenen, aynı zamanda güvenilir bir insan olun. İşinizin birçok zor tarafları, yöneticinizin idare edilmesi güç karakteristik özellikleri olacaktır; bu gibi durumlarda inancınızı kaybetmeyin, asla pes etmeyin. Engelleri aşabilmenin yolu pozitif ve umutlu olmak, engelleri aşabileceğine inanmak ve bunu nasıl yapacağınız konusunda fikirler üretmekten geçer.

Hafızanızın ne kadar iyi olduğunu bilseniz bile not alma alışkanlığını mutlaka edinin.

Unutmayın ki yöneticinizle birlikte bir ekipsiniz.  Bu da gerekli konularda inisiyatif kullanmanızı gerektirir. Yöneticinizin temposuna ayak uydurabilmeli, olaylara onun baktığı çerçeveden bakmaya çalışmalı ve gerektiğinde onun yerine kararlar verebilmelisiniz.

Hiç hata yapmamayı unutun, insan en iyi olduğu konuda bile hata yapar. Ancak aynı hatayı tekrarlamamaya azami düzeyde dikkat edin, önemli olan budur.

Son olarak: Verimli, değerli ve takdir edilen bir yönetici asistanı olmak istiyorsanız, ayrıca kendinizi iyi hissedebilmeniz için işinizi severek yapmalısınız.

Open chat
Whatsapp Mesajı Gönder