MUHASEBECİ OLMAK İSTİYOR MUSUNUZ?

MUHASEBECİ OLMAK İSTİYOR MUSUNUZ?
Ocak 31, 2020 No Comments SMMM admin

Paralarla uğraşmayı seviyor musunuz? Hesap kitap yapmayı ve biraz da zamanla yarışmayı da seviyorsanız muhasebecilik sizin için ideal bir meslek gibi görünmekte.  Ancak ideal  görünüyor dediğime bakmayın bu işin aklınıza gelmeyecek kadar çok detayı  var ve yanlış yapılan bir hesapla tepetaklak olabilirsiniz. Dahası yanlış hesaplardan başka yöneticilerinizin sizden isteklerini yerine getirmek de oldukça yıpratıcı bir durum. Bu durumlara alışırım güzelce paramı da kazanırım diyorsanız muhasebeci olmanız için bir engel yok gibi. Hemen muhasebe nedir? Sorusunun cevabı ile başlayalım:

Muhasebe, çalışmakta olduğunuz işletmenin bütün varlıkları ve kaynakları üzerinde değişime sebep olabilecek, para ile yapılabilen mali işlemleri sınıflandırmak, yorumlamak ve analiz etmek demektir kısacası.

Her meslekte olduğu gibi Muhasebecilikte basamak basamaktır. Yani alt kademede muhasebecilik var bir de yukarı kademelerde muhasebecilik var. Ben size muhasebeci olmak için seçmeniz gereken yolları ve sonunda gelebileceğiniz kademeleri anlatmaya çalışacağım…

Muhasebecilik Nasıl Bir İş?

Günümüzde muhasebecilik teknoloji gereği bilgisayar üzerinden yapılmakta. Büyük şirketler olsun ya da küçük çaplı şirketler olsun muhasebe kısmı genel itibariyle işletmenin alış- satışlarını, cari hesaplarını, bordrolarını, yılsonu raporlarını ve bunun gibi çeşitli işlerini yapan kişilerin seçtiği bir meslek. Bu meslekte eğer sebat edip yıllarınızı verirseniz inanın çok yüksek mevkilerde olabilirsiniz. Fazlaya gerek yok deyip ufak çaplı düşünüyorsanız sadece bakkal türü işletmelerin muhasebeleri tutarakta geçinebilmeniz mümkün.

Muhasebeci Olmak İçin Ne Gerekir?

Öncelikle muhasebede üst mevkilerde mi olmak istiyorsunuz? O zaman İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi bölümlerinden birinin mezun olmanız gerekiyor. Ardından 3 yıl gibi bir staj yapıp mali müşavirlik için sınavlara girmeniz mümkün. Staj döneminizde işin daha çok pratik yanını göreceksiniz. Yani mali müşavirliğe hak kazanmanız 4 yıllık üniversite eğitimi ardından da 3 yıllık bir staj dönemi ve sınava hazırlanıp kazandıktan sonra sizin olacaktır. Tabi ki mali müşavirlik de kendi içerisinde bölümlere ayrılmakta. ve. Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik için 2-3 yıl deneyimli olmanız gerekir. Yeminli Mali Müşavirde ise 10 yıllık bir deneyime sahip olmanız gerekir. Daha doğrusu 10 yıl serbest muhasebeci mali müşavir olarak çalıştıktan sonra tekrar sınava girerek Yeminli mali müşavir oluyorsunuz. Mali müşavirliğinizi yeni aldığınız dönemlerde 2.000-4.000 TL arası maaş alabilirsiniz. Yeminli bir müşavir olduğunuzda ise 10.000 TL’ye kadar maaşları telafuz edebilmemiz mümkün.

İlk aşama olarak 4 yıllık İİBF bölümlerinden muhasebe ya da buna yakın bir bölüm bitirerek çalışmalarınıza başlayabilirsiniz. Bu durumda pozisyonunuz Serbest Muhasebeci olmuş olur. Eğer düzenli bir çalışma ortamınız varsa ve işverenleriniz sizi seviyorsa 2.000-3.000 TL arası maaş alabilirsiniz.

Yok ben yıllarca okuyamam hemen iş hayatına atılayım daha sonra kariyerime devam ederim mi diyorsunuz?  Dört yıl boyunca okumak istemiyorum diyenler içinse 2 yıllık ön lisans diyebileceğimiz muhasebe bölümleri var. Ön lisansınızı ister açık öğretimden isterseniz de örgün öğretimden eğitiminizi tamamlayarak alabilir ve işe başlayabilirsiniz. Ancak bol bol pratik yapmanızı öneririm.

Diyelim ki muhasebeci olmaya çok sonradan karar verdiniz ve yıllarca uğraşamayacak kadar yorgunsanız Halk Eğitim Merkezleri ya da özel şirketler tarafından düzenlenen muhasebe eğitim kursları işinize yarayacaktır. Buralarda aldığınız eğitimlerle diğer basamaklara göre çok fazla işlem yükünüz olmaz ve sadece ön muhasebeci dediğimiz muhasebenin sadece bazı hesaplarına bakan biri olursunuz. Bu iş karşılığı 2.000 TL civarı maaş alabilirsiniz. Hangisine karar verirseniz verin karşınıza kodlarla ve para işlemleri ile çevrelenmiş bir dünya çıkacaktır. Kimi zaman yarım saatte halledebileceğiniz kadar kolay işler yapabileceğiniz gibi kimi zaman da sizi saatlerce yoran işlere maruz kalacaksınız. Muhasebe kayıtlarınızı tuttuğunuz firmalar, vergi dairleri yeni ortamınız olacaktır.

Muhasebecilik İş İmkânları

Muhasebecilikte işsiz kalma sorunu yaşamazsınız. Özellikle de ticari yönden kuvvetli bir şehirde yaşıyorsanız yeni açılan firmalar ve köklü firmalar da muhasebe alanında size uygun işler bulunabilir. Ayrıca kendinize bir ofis açıp mesleğinizi icra etmeniz de mümkün. Özellikle üstüne basa basa belirtmekte fayda var ki para hesapları ile ilgilenirken kendinizden taviz vermeden doğru bir muhasebeci olursanız piyasada güvenirliliğiniz artacak ve bu da size iş olarak geri dönüş sağlayacaktır.

Open chat
Whatsapp Mesajı Gönder