MUHASEBE ve EXCEL

MUHASEBE ve EXCEL
Ocak 31, 2020 No Comments SMMM admin

Muhasebe Excel Tabloları

Bu yazım da çok ama çok önemli bir konu hakkında bilgi vermeye çalışacağım. Excel… Muhasebede Excel’in önemini anlatmaya çalışacağım.

Başarılı bir muhasebecinin nelere ihtiyacı olduğunu artık biliyorsunuz. Muhasebenin genel mantığını kavrayabilme ve olaylara objektif bakabilme. Mutlaka benzer şeyleri söyleyenler olmuştur size.  Ancak şundan çoğu kişinin bahsetmediğine eminim;  Excel’i iyi bilmeniz gerektiği konusunda kimse ikaz etmemiştir, değil mi? Arkadaşlar, işinizde ön plana çıkmak istiyorsanız ve hedefiniz iyi bir muhasebeci olmaksa Excel’i iyi bilmeniz ŞARTTIR!

Muhasebe ve Excel ilişkisini nedir?

Muhasebede Excel Kullanımının Önemi

Bazı tür işlerinizde, Excel’i (formülleri vs.) iyi bilerek ve etkin kullanarak daha az zaman ve emek harcarsınız. “Excel’i İyi Kullanabilme Yeteneği”, sizi, hesaplamaları ve raporları daha kısa sürede ve daha doğru yapan bir muhasebeci olarak ön plana çıkaracaktır. Elinde kağıt, kalem ve hesap makinesi ile debelenenler hem kendini yıpratır, hem de verimsiz çalışır. Yapmayın bunu.

Muhasebe Excel Tabloları yaparak bunları işinizde kullanabilirsiniz.

Mesela:

Mizanı girersiniz size Gelir Tablosu veya Bilanço hesaplar.

2 tane Excel ekstreyi formülasyonlar ile karşılaştırıp mutabakatları kolaylaştırabilirsiniz.

Çok güzel maliyet raporları hazırlayabilirsiniz.

Çeşit çeşit yönetim raporları hazırlayabilirsiniz.

Ve çok daha fazlası… Hayal gücünüzü verimli kullanın, Excel ile yapamayacağınız şey yok. Basit bir çizgi film bile yapabilirsiniz ( Şaşırdınız değil mi? )

Eğer Excel’de tablo hazırlama, grafik çıkartma veya formülleri bilmiyor iseniz bir kursa gidip bunları öğrenmenizi şiddetle öneririm.

Bakın arkadaşlar. Mesleğinizde fark yaratmak için donanımlarınız listesine Excel’i de koyun. Hani özgeçmişlerde “Kullanabildiği Program Bilgileri” kısmına hemen herkes “Excel” yazar ya bu beyan fazla iyimser bir beyandır bana göre. Siz “gerçekten” öğrenin. Mesela “VLOOKUP veya SUMIF” formüllerinden haberdar olmadan Excel’i kullanıyor olamazsınız. Öğrenin, aslında zor değil. Bir kaç gün bile üzerinde çalışsanız çok şey fark edecektir.

Open chat
Whatsapp Mesajı Gönder