MALİ MÜŞAVİR OLMAK İÇİN HANGİ BÖLÜM OKUNMALI?

MALİ MÜŞAVİR OLMAK İÇİN HANGİ BÖLÜM OKUNMALI?
Ocak 31, 2020 No Comments SMMM admin

SMMM yani Serbest muhasebeci mali müşavir olabilmenin ilk adımı aslında bu meslekte ilerlemek için verilen karar ve gösterilecek azimdir. Somut olarak atılacak ilk adım ise SMMM staja giriş sınavı için başvuru yapılmasıdır. Fakat başvuru yapabilmek için de sizden bir takım ön şartları yerine getirmeniz beklenir. Bunlardan ilki ve en önemlisi hangi eğitimi aldığınızdır. Yani mali müşavir olabilmek için hangi bölüm okunmalı? Bu yazımda bu konu ile ilgili genel bir bilgilendirme yapmaya çalışacağım.

Mali müşavir olabilmek için hangi okullardan mezun olmalısınız?

Öncelikle :

Lisans düzeyinde (4 yıllık)

Veya başka bir bölümde okuduysanız da lisansüstü düzeyinde aşağıda belirttiğim fakültelerin birinden mezun olmanız şartı vardır.

İşletme

İktisat

Maliye

Kamu Yönetimi

Uluslararası İlişkiler

Ekonometri

Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri

Siyaset Bilimi

Bankacılık ve Sermaye Piyasası

Bankacılık ve Finans

Ekonomi

Yurtdışından başka bir okuldan mezun olduysanız ve bu fakültelere denk ise o da kabul görür. Ama başvuru esnasında büyük ihtimalle bu kişilerden YÖK’e başvurmaları ve denklik belgesi almaları istenecektir.

Diyelim ki bu fakültelerden birinden henüz mezun değilseniz ama umudunuzu kaybetmeyin. Anadolu Üniversitesi açık öğretim de işinizi görmektedir. Dezavantajı süreç biraz daha uzayacaktır ancak buna değecektir. Unutmayın ki mali müşavir olmak uzun, yorucu ve masraflı bir süreçtir ama önünüze sunacağı yeni fırsatlar ve sağlayacağı prestij ile buna fazlasıyla değecektir.

Bazı arkadaşlarımız okulu bitirmeden de başvurabilir miyim diye soruyorlar. Okulun son senesi ve sınav gününden önce nasıl olsa okuldan mezun olurum diye düşünen arkadaşlarıma yol göstermek açısından cevap vermek istiyorum. Maalesef okulu bitirmeden başvuru süreciniz başlamıyor. Diploma ile başvuru alınıyor.

Diğer önemli kıstas yukarıda adı geçen ilgili bölümlerden mezun olduğunuza dair diplomanızın elinizde olması. Bunun yerine geçici mezuniyet belgesi de kabul görüyor merak etmeyin. Ancak o da yoksa, okulunuzdan alacağınız hiç bir yazı bunların yerine kabul edilmiyor.

Open chat
Whatsapp Mesajı Gönder