HAVALE NEDİR? NASIL YAPILIR?

HAVALE NEDİR? NASIL YAPILIR?
Ocak 31, 2020 No Comments SMMM admin

Havale işlemi en çok EFT ile karıştırılır. Aslına bakarsanız birbirinden çok farklı bir yapıya sahiplerdir. Gerek bireysel gerekse ticari müşterilerin gün içinde kullandığı para transferinin büyük bölümünü havaleler oluşturur. Özellikle de ticari müşteriler gün içi ödemelerini yerine getirirken, mümkün olduğunca havaleyi tercih ederler. Çünkü para akışı daha hızlı işler ve bankalar tarafından alınan işlem ücreti ya da komisyonları daha uygundur. Yani şirketlerin minimum maliyet, maksimum kar mantığına uyan bir yöntem olduğundan en çok tercih sebebi olmaktadır.

Havale Nedir?

Havale işleminin mantığı, aynı bankalar arasında gerçekleşen para transferlerine havale denir. Yani X bankasının 1. şubesinden çıkan paranın, yine X bankasının 2. şubesine gitmesi gibi düşünebiliriz. Farklı bir anlatımla, aynı banka altında farklı şubelerin, birbirleri arasındaki para transfer etmesine denir.

Bilhassa ticari müşterilerin havale transferini kullandığından söylemiştik. Genellikle şirketler kendi bankacılık işlemlerini gerçekleştirmek adına birden çok bankayla çalışırlar. Müşterileri arasında para transferlerinin yapılması için de mümkün olduğunca havale yöntemini tercih ederler.

Havale Nasıl Yapılır?

Para transferi yapmak istediğiniz kişinin hesabı sizinki ile aynı bankada ise işlemlerinizi kolaylıkla gerçekleştirirsiniz. Öncelikle karşı tarafın yani alıcının hesap bilgilerine ihtiyacınız vardır. Alıcının adı – soyadı, hesap numarası ve göndereceğiniz tutar bilgisi, para transferinizin gerçekleştirebilirsiniz. Hesap numarası yerine IBAN numarası ile de işleminiz yapılabilirsiniz. Önemli olan transfer edilecek olan paranın hangi hesaba gideceğini belirten bilgidir. Bu bilgilerle işleminizi rahatlıkla yapabilirsiniz.

Havale işleminizi gerçekleştirebileceğiniz birçok yöntem vardır. Bunlar; şubeden, internet bankacılığı ile, ATM ya da yazılı talimat verme yöntemleridir. Şube kanalında, hesabınızın bulunduğu bankaya giderek alıcı bilgilerini verir ve gişeden para gönderim işleminizi yapabilirsiniz. Para gönderimi yapacağınız hesabınız üzerinde internet bankacılığı tanımlı ise size verilen müşteri numarası ve şifre bilgileri ile bankanın sistemine giriş yapar para göndereceğiniz hesabınızı açtıktan sonra havale seçeneği ile alıcının bilgilerini ve göndereceğiniz para miktarını girerek birkaç saniye içerisinde transferinizi gerçekleştirirsiniz. Bu işlemleri aynı şekilde bankanın ATM’sinde hesabınıza ait kartla ya da bilgilerle yapabilirsiniz.

Yazılı talimat yöntemini daha çok şirketler tercih etmektedir. İşlemlerinin faks ile ve talimatla gerçekleştirilmesi için sözleşmeler imzalanmaktadır. Bazı şirketlerin kendi içerisinde bulunan güvenlik kriterlerinden dolayı internet bankacılığının kullanımına sadece kontrol amaçlı izin verilirken para transferlerinin internet bankacılığı ile yapması mümkün olmamaktadır. Kimi şirketlerde buna sınır getirilirken kimilerinde hiç izin verilmez. Bu durumda şirketlerde yapılacak havale işlemi için talimat hazırlanır ve banka sözleşmesinde belirtilmiş olan yetkili kişiler tarafından imzalanıp, bankaya fakslanır. Banka da talimat doğrultusunda gerekli işlemleri yapar ve para transferini teyit ettikten sonra işlemi gerçekleştirir.

Havale Ücretleri ve İşlem Saatleri Nelerdir?

Bankaların işlem ücretleri değişiklik göstermektedir. Ancak havale ile para transferi; kurumun kendi içerisinde gerçekleştiğinden dolayı çoğu banka cüzi miktarlarda ücret ve komisyon alır.  

İşlem saatlerine bakıldığında şubeden ya da talimat yoluyla yapacağınız işlemlerde, hafta içinde ve bankaların mesai saatlerini kullanmanız gereklidir. Para transferinizi bu kanallarla gerçekleştirecekseniz eğer, saat ve gün sınırınızın olduğunu söylemeliyiz. İnternet bankacılığı ya da ATM için herhangi bir saat ve gün sınırınız yoktur. Dilediğiniz saatte ve günde havale işleminizi yapar ve karşı tarafa para transferinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Open chat
Whatsapp Mesajı Gönder