FİNANS UZMANI OLMAK İÇİN NE YAPILIR?

FİNANS UZMANI OLMAK İÇİN NE YAPILIR?
Ocak 31, 2020 No Comments SMMM admin

Finans uzmanı olmak mı istiyorsunuz? Açıkçası bunun için sadece işletme ya da iktisat okumak yeterli değil. Toplumda ki algını aksine bir finansçının çalışabileceği alanlar da çok sınırlı değil, pek çok alanda finans kariyeri yapılabilir. Öncelikle sen nasıl bir finans uzmanı olmak istiyorsun? 

Bir finans uzmanının çalışabileceği pek çok sektör ve iş alanı var ama bu alanda kariyer yapmak istiyorsan önce çalışmak istediğin sektörü çok iyi analiz edebilmelisin. Bunun ardından karar vermen gereken en önemli konu ise, bu alanda istekli olup olmadığından emin olmak.  Özellikle Türkiye’de finans alanında kariyer yapma konusunda insanların kafası hayli karışık.

Ama özellikle şunu belirtmekte yarar var ki sadece matematik ve muhasebe bilgisine sahip olmak iyi bir finans uzmanı olmaya yetmiyor.

Finansı seçmeden; Öncelikle sadece üniversitede işletme ya da iktisat fakültelerinden birinden mezun olmak iyi bir finans uzmanı olunacağı anlamına gelmiyor. Öncelikle birkaç sorunun cevabını doğru vermek gerekir. Birincisi “Okulda en sevdiğiniz ders matematik miydi?”  Ancak sadece matematik değil, matematiğin yanı sıra tarih, sosyoloji gibi dersler de ilgi duymuş olmalı ve bütün bunların harmanlanmasıyla ortaya çıkaracağınız bir kariyer olduğunu bilmelisiniz. Çünkü finans alanında çalışmaya başladığınızda sadece çalışacağınız şirketle ilgili değil bütün ekonomik ortamlarla ilgili bilgi sahibi olmanız gerekir. Sayılar ve toplumsal olaylar arasında doğru ilişkiler kuran kişilerin finans alanında başarı şansları çok daha yüksek olduğunu belirtmek isterim.

Yükselebilmek için farklı alanlara da odaklanmak gerekir ; Finansta muhasebe alanında kariyer yapmak istiyorsanız okulun dışında alınması gereken bazı sertifikalar bulunuyor. Bu sertifikalarla muhasebe dalında uzmanlığınızı artacaktır. Özellikle finansı daha kapsamlı bir kariyer haline getirmek mi istiyorsunuz? Yapılacaklar listenize eklenecek olan birkaç alanı şöyle sıralayabiliriz:

-Borsa

-Banka / Yatırım Bankacılığı

-Finansal Planlama

-Finansal Kontrolörlük

-Finansal Danışmanlık

-Sermaye Piyasası İşlemleri

MBA şart mıdır? Önce MBA nedir sorusunun cevabını vereyim. Türkçe karşılığı İş İdaresi Yüksek Lisans Programı olan Master of Business Administration programının İngilizce kısa ismine MBA denir. İş dünyasında son dönemlerde bilhassa yönetici adayları için en çok tercih edilen bir yüksek lisans programı olarak MBA bu alanda kariyer yapmak istiyorsanız yol gösterici olacaktır. Programın menşei finansal uzman yetiştirme konusunda oldukça başarılı olan Amerika. Günümüzde Türkiye’de de birçok devlet ve vakıf üniversiteleri tarafından da verilmekte. Üstelik zaman sıkıntısı çekenler için açılan e-MBA programları uzaktan eğitim yöntemiyle önemli başarılar imza atmaktadır.

Open chat
Whatsapp Mesajı Gönder