EXCEL’DE OLASI HATALAR ve ÇÖZÜMLERİ

EXCEL’DE OLASI HATALAR ve ÇÖZÜMLERİ
Ocak 31, 2020 No Comments SMMM admin

 ##### Hatası Nedir?

Mevcut hücreye sığmayacak kadar uzun bir sonuç veren bir formül yazıldığında ya da hücre içindeki sayının hücreye sığmadığı durumlarda bu hata oluşur. Sütun genişliği artırılarak çözüm sağlanır.

Excel de sütun genişliklerini sütunların ara çizgilerinden fare ile tutarak ayarlanabilmektedir. 

#BÖL/0!  (DIV/0) Hatası Nedir?

#BÖL/0! hatasını, bir formülde 0 (sıfır) ile bölme yapmaya çalıştığınızda verir. Herhangi bir sayının 0’a (sıfır) bölünmesi matematikte anlamsızdır. Boş bir hücre veya sıfırı bir bölen olarak gören bir hücreye başvurulması durumunda #BÖL/0! Hatası oluşur. 

#YOK  (N/A) Hatası Nedir?

#YOK hatası, kullanılabilecek hiçbir değer yoksa oluşur. Bu hata genellikle sonuç üretemeyen bir fonksiyon tarafından ortaya çıkar. Örnek verecek olursak DÜŞEYARA (VLOOKUP) fonksiyonunda eşleşecek değer bulunamaması durumunda bu hata karşımıza çıkmaktadır.

#AD?  (NAME) Hatası Nedir?

#AD? hatası, Excel’in tanımadığı bir ad (fonksiyon) kullandığımızda oluşur. Genel olarak bir fonksiyonun yanlış yazılmasıyla karşımıza çıkmaktadır. Örnek verecek olursak  =TOPLA(a1:a5) yerine =TPLA(a1:a5) yazarsak bu fonksiyon hata verecektir. Çözümü ise fonksiyon adının doğru yazılmasıdır.

#BOŞ!  (NULL) Hatası Nedir?

#BOŞ! hatası kesişmeyen iki alanın belirtilmesiyle oluşur. Birden çok alanı içeren formül kullanımlarında karşımıza çıkabilir.

#SAYI!  (NUM) Hatası Nedir?

#NUM! (#SAYI!) hatası, bir sayı ile ilgili problem olduğunda oluşur. 46006395610 – Çok büyük sayıların girilmesi ya da çok büyük sonuçların ortaya çıkması. 

#BAŞV!  (REF) Hatası Nedir?

#BAŞV! hatası, geçerli olmayan bir hücreye başvurduğunuz takdirde oluşur. Örnek verecek olursak formülü kopyalarken (sürüklerken) geçersiz bir hücreye yapıştırdığımızda ve formül içindeki adreslerin geçersiz olduğunda. 

#DEĞER!  (VALUE) Hatası Nedir?

#DEĞER! hata değeri yanlış bir değer girdiğimizde oluşmaktadır. Örnek verecek olursak sayı olması gereken yerde metin bilgi (MASA) kullanılırsa bu hata karşımıza çıkar. Çözümü ise verileri ve yapılan işlemleri kontrol etmeli ve doğru formülü yazmalıyız. 

Open chat
Whatsapp Mesajı Gönder