EXCEL’DE MAKRO KULLANIMI

EXCEL’DE MAKRO KULLANIMI
Ocak 31, 2020 No Comments SMMM admin

Makro Nedir ?

Makro, tek bir tıklama ile uygulanabilecek komutlar topluluğuna verilen isimdir. Kullandığınız programda yaptığınız hemen hemen her şeyi otomatik hale getirebilir, hatta mümkün olduğunu hayal bile etmediğiniz şeyleri bile yapmanıza yardımcı olur.

Daha basit anlatmamız gerekirse, Excel programında sürekli tekrarlamakta olduğumuz işlemleri tekrar tekrar yapmak yerine bir düğme ya da kısa yol tuşu yardımı ile bizim yerimize yapan bir Excel uygulamasıdır.

Makroyu iki türde incelemeliyiz;

Makro Yapmak

Makro Yazmak

Makro Yapmakla Makro Yazmak arasındaki tek fark V.B programı ve kodlarıdır. Makroyu yaparken,  Klavye ve Mouse un yaptığı hareketler kayıt altına alınır, Yazarken Visual Basic kodlarını kullanırız.

Örnek verecek olursak yeni bir formül oluşturmak istiyoruz diyelim. Bunu makro kullanarak yapamayız ama Visual Basic kodlarını kullanarak kendimize yeni bir formül yazabiliriz. Makro yazabilmemiz için ekstra bir yazılım programı öğrenmemiz gerekmektedir.

Makroları Excel programı içerisinde kullanabilmek için Geliştirici Şeridinin aktif olması gerekmektedir. Bu şeridi açmak için aşağıdaki işlemler yapılır;

Dosya menüsünden, Seçenekler özelliği seçilerek açılan pencereden Sağ kısımda bulunan Şeritler sekmesindeki Geliştirici ikonunu seçilerek aktif hale getirebilirsiniz. Böylece Geliştirici menüsünü kullanıp ve dilediğimiz makroyu yapabiliriz.

MAKRO KULLANIMINDAKİ AMAÇLAR NELERDİR ?

Makroyu kullanmak: Ya sürekli tekrar eden bir işlem yapıyorsunuz ya da gerçekten artık çıkılması çok zor bir problemle karşı karşıya kalmış durumdasınız. Eğer Tekrar eden bir işlem üzerinde kafanızı yormak istemiyorsanız Makro kullanımı sizin için birebirdir.

Makrolara genel olarak Tablo ve Formül kullanımlarında daha yaygın olarak başvurulur. Bunun sebebi sürekli aynı formül ve tablo işlemlerini yapıyor olmamızdır. Örneğin A firmasına ait bir tablo B firması, C firması ve D firması içinde tasarlamak zorundaysak tablonun büyüklüğü ve başlıkları aynı olacaksa, neden uğraşmak zorunda kalalım? Yaptığınız tabloyu bir kez yapım aşamasında kaydedin gerisini dilerseniz Geliştirici menüsünde bulunan Ekle butonunu kullanarak düğmelerle, dilerseniz de atayacağınız bir kısa yol tuşu yardımı ile Makro sizin yerinize yapsın.

Ya da Aynı bağlantıyı kullanıyor ve sürekli Veri çekme işlemi yapıyor sonrasında bu verileri Pivot Table ye dönüştürmeniz mi gerekiyor? Uğraşmayın! Bir kez yapım aşamasını kaydedin gerisini Makro sizin için halletsin.

Varsayalım kullandığınız Excel içindeki formüller sizin taleplerinize cevap vermiyor, o zaman yapacak tek şey Visual Basic kodlarını kullanarak kendinize bir formül oluşturmak ve bu formülü bilgisayarınız da ki Excel programında kalıcı hale getirmektir.

Open chat
Whatsapp Mesajı Gönder