EFT NEDİR? NASIL YAPILIR?

EFT NEDİR? NASIL YAPILIR?
Ocak 31, 2020 No Comments SMMM admin

Bankalar arası para transferi yapacaksanız, EFT sistemini kullanacaksınız demektir. EFT sistemi 1992 sonrası yürürlüğe girmiştir. EFT sayesinde daha hızlı para transferleri gerçekleştirebilir ve internet bankacılığı uygulamalarıyla, bankaya gitmeden oturduğunuz yerden işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz EFT Nedir?

EFT’nin açılımı Elektronik fon transferidir. İcra ettiği işlem ise bankalar arası para alışverişinin yapılmasıdır. Yani X bankasından Y bankasına yapacağımız para transferi için kullanırız. Bu işlemi yaparken X bankasından paramızı çekerek Y bankasına gitmemize gerek yoktur. Doğrudan bankaların kendi aralarında sağladıkları çeşitli bağlantılar ile X bankasına verdiğimiz para gönderim talimatıyla birlikte, paramız Y bankasına geçecektir. Burada önemli olarak aklınızda bulunması gereken husus işlemlerin yapılış saatleridir. Çünkü EFT işlemi saatleri havale saatleri ile çok sık karıştırılmaktadır

EFT Nasıl Yapılır?

EFT yani elektronik fon transferi işlemini yapmak için banka ile bir şekilde iletişim halinde olmanız gerekmektedir. İletişim için kullanabileceğiniz yöntemler ise şube, ATM ve internet bankacılığı ya da yazılı talimat olabilir. İşleminizi şubeden gerçekleştirmek istiyorsanız, parayı göndereceğiniz banka şubesine giderek para transferi işlemi yapmak istediğinizi belirtmeniz yeterlidir. Bu işlemlerinizi yapmanız için de elinizde mutlaka alıcının bilgileri bulunmalıdır. Şöyle ki alıcı adı – soyadı tam olarak bilinmelidir. Alıcının bankası, şube kodu ve hesap numarası mutlaka olmalıdır. Veya bu bilgilerin hepsini içeren IBAN numarası da yeterli olacaktır. Önemli nokta bu bilgilerin doğru ve eksiksiz olmasıdır. Aksi durumda gönderilen para alıcının hesabına geçmez ve bankanın havuzunda bekler. Bilgilerin düzeltilmesi işlemi sonunda hesaba geçişini sağlanabilir ya da paranın hesaba geri iadesi istenebilir. Bu tür işlemler hızlı bir şekilde yollanabilecek paranın, günler sonra hesaba girebilmesine neden olabilir. Bu yüzden karşı tarafın bilgilerini tam ve eksiksiz alınması çok önemlidir. Ayrıca işlemlerinizi ATM ya da internet bankacılığından kendiniz de kolaylıkla yapabilirsiniz. Bankanın size verdiği müşteri bilgileri ile hesabınıza erişir ve EFT gönderme seçeneğini tıklarsınız. İstenilen bilgileri de doğru ve tam biçimde doldurarak EFT işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

İşlemlerinizi ATM’den gerçekleştirmek içinse hesap kartınızı kullanmanız gerekmektedir. Bankanın ATM’sine gider ve kartınızla işlemlere başlayabilirsiniz. Burada da seçmeniz gereken para gönderme ve sonrasında EFT menüsüne ulaşmaktır. Yine sizden istenilen bilgileri girerek paranın gönderimini sağlayabilirsiniz.

Şirketlerde ise yazılı talimat yöntemiyle EFT işleminin yapılır. Belli anlaşmalar sonucunda yapılan bu işlem; şirketin talimat yazması ve yetkili kişilerce imzalanması sonucunda bankaya fakslanarak gerçekleşir. Bankadan teyidi de alınarak, banka işlem merkezi tarafından sorun olmadığı takdirde işlemler yapılır. Burada önemli olan diğer bir husus ise bazı bankalar talimatların aslını görmek istemektedir.  Gerekli gören bankalara, talimatların asıllarının ulaştırılması gerekir. Böylelikle sorunsuz bir şekilde şirketler de EFT işlemlerini gerçekleştirebilir.

Görüldüğü gibi EFT işleminin gerçekleşebilmesi için birçok seçenek vardır. Sizin için uygun olanı tercih ederek, para transferlerinizin kısa sürede yapılmasını kendinizde rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz.

EFT İşleminde Uygulanan Saatler ve Ücretler Nelerdir?

EFT işlemleri iki farklı banka arası transfer olduğu için belli saatler ile sınırlıdır. Ne kadar bankadan bankaya farklılık gösterse de genellikle hafta içi sabah saat 08:45 ile akşam saat 16:45 arasında işlem yapılabilmektedir. Bu konuda en sağlıklı bilgiyi bankanızdan alabilir ve işlemlerinizi buna göre planlayabilirsiniz. Saatini kaçırdığınızda bir sonraki günün mesai saatine kalırsınız. Hele ki bu işlemi cuma günü kaçırdığınızı düşünecek olursak, pazartesi mesai saatini beklemek zorunda kalırsınız. Bu durum da sizi sıkıntıya sokabilir. Bu yüzden işlem saati konusuna dikkat etmeniz ve acil göndermeniz gereken paralarınızda sıkıntı yaşamamanız için önemlidir. Havale yaparken İnternet bankacılığı ya da ATM kullanıldığında istediğiniz saatte havalenizi yapabilme özelliği, EFT için geçerli değildir. İster şube yoluyla ister internet bankacılığı ya da ATM kullanımı fark etmeksizin işlem saati değişmez ve hafta içi mesai saatleri kullanılır

EFT’de çok merak edilen konu ise işlem ücreti ya da komisyonlarıdır. Bu konu da bankadan bankaya değişiklik göstermektedir. Belli bir sınır içine alacak olursak 5 TL ile başlayarak bankasına göre 60 TL’ye kadar çıkabilmektedir. İşlem ücret ve komisyonları şube, ATM ya da internet kullanımına göre değişiklik göstermektedir. ATM ve internet şubesinin kullanılması daha az masraflı olabilmektedir.

EFT Yaparken Nelere Dikkat Etmek Gereklidir?

EFT işleminizi yaparken dikkat etmeniz gereken en önemli konu karşı tarafın bilgileridir. Bu bilgilerde eksiklik ya da hata olduğunda, işleminiz gerçekleşmez ya da yanlış şekilde gerçekleşir. Bu durum size zaman kaybı yaratır. Kısa zamanda yapacağınız işlem size büyük bir eziyet haline gelir. Bu tür angaryalarla uğraşmak yerine baştan kontrollü ve düzenli yaparsanız, transferlerinizin rahatlıkla gerçekleşmesini sağlayabilirsiniz.

Open chat
Whatsapp Mesajı Gönder