E-FATURA NEDİR? NEDEN KULLANILMALIDIR?

E-FATURA NEDİR? NEDEN KULLANILMALIDIR?
Ocak 31, 2020 No Comments SMMM admin

E-Fatura elektronik ortamda hazırlanan faturalara verilen isimdir. Kağıda basılmaz ve elektronik ortamda alıcı ve satıcıya iletilen e-fatura, şuan da bazı firmalar için mecbur olmakla beraber ileride tüm firmalar için zorunlu hale getirilecektir. Her geçen gün artan e-fatura kullanıcıları arasına girmek için yeterli sebebiniz var aslında. Bunlardan en önemlileri kurumsal işlemlerinizi daha kolay yürütebilmek ve tasarruf etmek istiyorsanız e-fatura uygulamasına geçmenizi öneririz.

Kimler için e-fatura kullanımı zorunludur? Kimler e-Fatura Kullanabilir?

E-faturanın avantajlarından yararlanmak isteyen her firma e-fatura sistemini kullanabilir. Madeni yağ lisansına sahip ya da bu firmalardan mal alan yıllık satış tutarı 25 milyon TL üzerinde olan firmalar; ÖTV’ye tabi kolalı gazoz, alkollü içecek ya da tütün üreten ya da ithal eden firmalar ve bu firmalardan mal alan yıllık satış tutarı da 10 milyon TL üzerinde olan firmaların e-Fatura’ya geçiş zorunluluğu bulunmaktadır.

Avantajları

 • Faturalarınızı daha hızlı hazırlar, zamandan tasarruf edersiniz.
 • Faturalar da kaybolma riskini sıfıra indirirsiniz.
 • Rahatlıkla eski faturalarınıza erişebilirsiniz.
 • Faturalarınız dijital ortamda arşivlenmektedir.
 • Maliyetleriniz azalır. (Kağıt, zarf, posta masrafı v.b)
 • Fatura saklamanın verdiği sorumluluk ve iş yükünden kurtulursunuz.
 • Tahsilatlarınızı hızlandırırsınız.
 • Çevre Dostu olması önemli bir avantajdır.
 • Firmalarla mutabakat yapmanız kolaylaşır.
 •  Muhasebe sisteminize entegre edebilirsiniz.

Dezavantajları

 • Mali mühür satın alınması gerekir.
 • Sisteme bir kez kayıt olduğunuz taktirde bir daha çıkamazsınız.
 • E-faturaya geçmemiş firmaya e-fatura düzenleyemezsiniz, kağıt fatura düzenlemeniz gerekir.
 • E-deftere geçmeniz gerekir.
 • 7 günden daha eski olan geçmişe yönelik fatura kesemezsiniz.
 • Tüm faturalarınız Maliye tarafından anlık olarak izlenebilir.

E-Fatura Hangi Yöntemlerle Kesilebilir?

 • e-Fatura.gov.tr internet adresindeki e-fatura portalı aracılığıyla ücretsiz e-fatura hazırlayabilirsiniz. Manuel olarak internet sitesi üzerinden düzenleme yapabilirsiniz. Bu portal Maliye’nin, sistemin tanıtımını ve yaygınlaşmasını sağlamak için fatura adedi yüksek olmayan işletmelere sunduğu bir çözümdür.
 • Maliye tarafından yetkilendirilmiş özel entegratörlerden birisi aracılığıyla e-fatura oluşturmanız mümkündür. Entegratör yazılımı ve donanımı ile sizin muhasebe sisteminizden gerekli bilgileri alacak ve e-faturaya dönüştürecektir. Düzenlenen e-faturaları kendi yazılımı ile sizin muhasebe sisteminize aktaracaktır. Bunun için ekstra bir entegrasyon yazılımı kullanmanız gereklidir.
 • Firmanızın bilgi işlem sisteminizi maliye ile entegre ederek e-fatura kesebilirsiniz. Bu yöntem, fatura adedi yüksek olan firmalar için uygundur. Muhasebe sisteminde müşteriler için üretilen faturalar özel bir yazılım ve arayüz ile e-faturaya dönüşüyor ve tedarikçilerin e-fatura sistemi üzerinden gönderdiği e-faturalar da aynı yazılım ve arayüz ile muhasebeye aktarılıyor. Kayıtlar otomatik oluşmaktadır. Ayrı bir entegrasyon yazılımı kullanmadan direkt GİB ile haberleşme sağlanmaktadır.

Firmanız için bu yöntemlerden sadece bir tanesini seçebilme hakkına sahipsiniz. İki yöntemi aynı anda kullanamazsınız.

E-Faturaya Geçmenin Maliyeti Nedir?

E-faturaya geçmek için ilk önce TÜBİTAK’tan mali mühür satın almanız gerekmektedir. E-fatura portalini kullanırken ek bir ücret ayırmanıza gerek kalmamakta. Bir ayda en fazla 500 fatura kesilebilirsiniz. Entegrasyon ve saklama ücreti ile muhasebe yazılımına ek modül maliyeti ve eğitim bedelini de karşılamanız gerekmektedir.

Hem Kağıt Fatura, Hem E-fatura Düzenlemek Mümkün Mü?

E-faturaya tabi firmalara e-fatura kesebilirsiniz. E-faturaya tabi olmayan firmalara kağıt fatura kesmeniz gerekmektedir.

Temel e-fatura, Ticari e-fatura Nedir?

Temel e-fatura seçimi yapıp faturanızı karşı tarafa bu şekilde gönderirseniz, faturanız karşı taraftan onay beklemeden otomatik olarak ‘onaylanmış/kabul edilmiş’ olur.

Otomatik olarak kabul edilen e-faturada hata olması ya da karşı tarafın e-faturayı kabul etmemesi durumunda e-faturanızı iptal ya da iade edilebilirsiniz.

Ticari e-faturada ise, karşı tarafa onay ve red seçenekleri sunulur. Bu durumda firma faturayı inceleyip onaylar ya da red yanıtı verebilir. E-Faturaya verilen bu yanıt ‘onaylandı’ ya da ‘reddedildi’ olarak faturayı gönderen tarafın paneline düşer. Müşterinizin 7 gün içerisinde kabul ya da red vermesi gerekir. Eğer yanıt vermezse faturayı kabul etmiş sayılır

Müşterinizle yapacağınız alışveriş öncesi temel e-fatura mı yoksa ticari e-fatura mı keseceğiniz konusunu netleştirmeniz gerekir. Böyle bir konuşma olanağınız yoksa ve hangi e-fatura türünü kullanacağınız konusunda emin olamıyorsanız ticari e-fatura gönderimi tavsiye eder, müşterinizle çalışmanız açısından rahatlık sağlayacağını belirtmek isteriz.

E-fatura Sistemine Geçmek için Nasıl Başvuru Yapabilirim?

GİB’in sitesinden elektronik olarak başvuru yapmanız gerekmektedir.

Open chat
Whatsapp Mesajı Gönder