BİLGİSAYARLI MUHASEBE PROGRAMLARI NEDİR?

BİLGİSAYARLI MUHASEBE PROGRAMLARI NEDİR?
Ocak 31, 2020 No Comments SMMM admin

Günümüzde çok sık adını duyduğumuz bilgisayarlı muhasebe programları nedir? Kısaca şöyle ifade etmek mümkündür; İşletmelerin, şirketlerin veya kurumların muhasebe işlemlerini muhasebe paket programları veya özel yazılım muhasebe programları ile kayıt altına almasıdır.

Artık bilgisayar kullanımı birçok alana yayılmış ve birçok farklı işlemler için kullanılırken, muhasebe alanına da girmiş olması olası bir sonuçtur. Bilgisayar kullanımı yaygınlaşmasıyla, hemen hemen tüm işletme ve şirketler muhasebe işlemlerini bilgisayarlarla yapmaya başlamıştır. Yazılım firmaları için bir pazar oluşturmuş ve işletmeler için muhasebe paket programları hazırlayıp ve satışa sunmuşlardır. Bu programlar sayesinde İşletmeler, kuruluşlar, şirketler yapmış oldukları muhasebe işlemlerine ait bilgileri kaydetmekte, özetletmekte, analiz rapor ve tablolarını hazırlayabilmektedir. Muhasebe programlarını kullanan işletmeler, şirketler, zamandan tasarruf etmiş ve işlemlerin hızlı, güvenli bir şekilde yapılmasından memnuniyet duymaktadırlar. Ayrıca muhasebe işlemleri için çalıştırılan eleman sayısı azalmakta ve eleman maliyetlerinin düşmesiyle birlikte şirketlere ekonomik olarak da katkı sağlanmakta. Bilgisayar paket programları hazırlayan yazılım firmaları paket programları hazırlarken, programın kullanılacağı bilgisayar donanımına uyumlu olan ve teknolojik alt yapıya uygun özel paket programlar hazırlanmaktadır. Yazılım firmaları iş hacminin yoğunluğuna göre donanımlı bilgisayar önermekte ve özel programları kullanacak işletme ve şirketlere bu konuda teknik bilgi ve destek sunmaktadır.

Bilgisayarlı Muhasebe Programları Nedir? sorusunun cevabı net olarak muhasebenin temel işlevleri olan alacak, verecek, borç, stok takibi, borç takibi, fatura hazırlama, banka hesapları gibi birçok işlemin bu program ile hızlı, kolay, doğru ve düzenli olarak yapılmasını sağlayan program diye tabir edilebilir.


Paket muhasebe programları neler yapılabilir? Fatura ve irsaliye düzenlenmesi, fatura yerine geçen belgeler hazırlanması, gider makbuzlarının muhasebeleştirilmesi, ücret bordrolarının düzenlenmesi, çek ve senet bordrolarının muhasebeleştirilmesi, aylık SSK prim bildirgelerinin düzenlenmesi, KDV beyannamelerinin düzenlenmesi, vizite kağıdı düzenlenmesi, muhtasar beyanname düzenlemesi serbest meslek makbuzu düzenlemesi, mizanların düzenlenmesi, gelir tablosu düzenlenmesi, bilanço düzenlemesi, geçici vergi beyannamesi düzenlenmesi ve ayrıca yılsonu kapanış işlemleri de yapılabilmektedir.

Hızla gelişen teknolojiyi yerinde kullanan yazılım şirketleri online olarak erişim sağlanan muhasebe sistemleri ile işletme ve şirketlere çok büyük kolaylıklar sağlamaktadır. Firma yetkilileri online olarak istediği yerden işletme bilgisayarlarına erişim sağlayarak muhasebe işlemleri yapabilmekte, işletmenin mali durumunu analiz edebilmekte, ihtiyaç duyduğu mali analiz tablolarını görebilmekte ve hatta yazıcıdan döküm alabilmektedir.

Şirkette ki günlük işlemlerinin yapılmasını kolaylaştırmanın yanında analiz raporlama sonuçları alınmakta ve çıkan sonuçlara göre işletmenin mali durumu sürekli olarak kontrol altında tutulabilmektedir.

Open chat
Whatsapp Mesajı Gönder