BA BS FORMU NEDİR?

BA BS FORMU NEDİR?
Ocak 31, 2020 No Comments SMMM admin

Çok sık karşımıza çıkan BA BS formu nedir? Mantığı nedir? Nelere dikkat etmek gerekir? BA BS formu nasıl düzenlenir? sorularına yanıt vermeye çalışacağım.

BA BS Formu Nedir?

BA BS formu dediğimiz beyanname türüdür. Yani vergi dairesine beyanda bulunduğumuz bir tür formdur. Yalnız vergi beyannamesi değildir, hesaplanan (tarh) ve gerçekleşen (tahakkuk) eden bir vergi yoktur. Yani sonunda ödemesi çıkan bir beyan değildir.

BA – Bildirim Alış

BS – Bildirim Satış

İşletmemizde 1 ay içinde toplamda KDV hariç, 5.000 TL ve üstü fatura(lar) alırsak bunu BA formu ile,

İşletmemizde 1 ay içinde toplamda KDV hariç 5.000 TL ve üstü fatura(lar) düzenlersek bunu BS formu ile beyan ederiz.

BA ve BS formları ilgili aydan bir sonra gelen ayın son gününe kadar beyan edilir. Her 2 beyanname ayrı ayrı verilir.

BA BS Formu Nasıl Beyan Edilir?

 Müşteri veya satıcının bu formu düzenleyebilmesi için ilgili ayda alınan veya kesilen faturaların KDV hariç toplamının 5.000 TL ve üzeri olması gerekir. 5000 TL altı için beyan yapılmaz.

Kuralları basittir. KDV hariç toplam ve fatura adetleri yazılır.

Beyan edilen toplamlardaki küsuratlar yazılmaz ve her zaman aşağıya doğru yuvarlanır. Mesela:

6.925,17 => 6.925,00

26.925,91 => 26.925,00 gibi.

BA BS Formunun Mantığı Nedir?

BA ve BS formunu Türkiye’de faaliyetini sürdüren, gerçek usuldeki gelir vergisi mükellefleri ile kurumlar vergisi mükellefi firmalar vermek zorundadırlar.

Devlet, bu beyanları hem alıcıdan hem de satıcıdan alır. Yani bir tarafın BA formu, diğer tarafın BS formu olur. Gelir İdaresi, her 2 tarafın beyanını inceleyip eşleştirir ve uyumsuzlukları belirler.

Devlet, bu uyum eşleştirmesi ile evrakta sahtecilik ve vergi ziyanının önüne geçmeye çalışır. Özellikle KDV iade işlemlerinde bu kontrol sıklıkla yapılır.

Taraflardan biri form BA veya BS vermek zorunda değilse bile diğer taraf verir. Burada İdare bir karşılaştırma yapamayabilir ancak firmanın iş hacmi konusunda fikir sahibi olur.

BA ve BS formlarını karşılıklı olarak bildiren firmalar, faturaların eksik ulaşması veya hatalı kayıt girilebilmesi gibi olası sıkıntıları zamanında ortaya çıkabilmek için ve sonrasında soruşturma geçirmeye kadar gidebilen uyumsuzlukların önüne geçebilmek için, her ay BA BS mutabakatı yapmaları önemlidir

Form BA BS Nasıl Düzenlenir?

Herhangi bir beyanname düzenleyebilmeniz için bilgisayarınızda BDP( Beyanname Düzenleme Programı) kurulu olmalıdır. Eğer bu programı kurmadıysanız GİB web sitesi üzerinden indirip kurabilirsiniz.

Open chat
Whatsapp Mesajı Gönder