ADİSYON

ADİSYON
Ocak 31, 2020 No Comments SMMM admin

Adisyon Nedir: Hizmet işletmelerinde sunulan hizmetin ve malın cins ve miktarını göstermek amacıyla düzenlenmiş olan belgedir.

VUK hükümlerince bilanço veya işletme hesabı esasına göre defter tutan gece kulüpleri, diskotekler, barlar, pavyonlar, gazinolar, meyhaneler, lokantalar, kafeteryalar ve pastane işletmeleri, adisyon düzenlemek ve kullanmak zorundadır.

Self servis olarak işletilen lokanta, kafeterya gibi işletmeler çay, kahve ve meşrubat satımı yapan kahvehane, çay ocağı ve çay bahçesi gibi işletmeler, basit usulde vergilendirilen hizmet işletmeleri ile özel kredi kartı ile takip edilen hizmetlerin verildiği tatil köyü, otel gibi konaklama işletmelerinde adisyon kullanılmasına gerek yoktur.  Sadece çay, kahve ve meşrubat satılan kahvehane, çay bahçesi ve çay ocağı gibi yerler bilanço ve işletme hesabı esasına göre defter tutmak zorunda olsalar veya kurumlar tarafından işletilseler dahi bu faaliyetleri nedeniyle adisyon düzenlemeyeceklerdir.  Bu işletmelerde alkollü içki servisi yapılması halinde bilanço esasına göre defter tutanlar veya kurumlar tarafından işletilenlerde masalara servis yapılarak pasta, börek, tost, sandviç, poğaça, dondurma ve kuruyemiş gibi yiyecek maddeleri de satıldığı durumda adisyon kullanımı zorunludur.

Self servis uygulanan lokanta, kafeterya gibi işletmelerde adisyon kullanılmasına gerek bulunmamaktadır. Müşterinin yiyecek ve içecek maddelerini kendisinin alması yani garson tarafından servis yapılmamasına self servis denir. Müşteri masasına oturmadan yiyecek içecek maddelerini alır, ücretini öder ve fatura, yazar kasa fişi veya perakende satış fişini alır. Böylelikle adisyon düzenlenmesine gerek kalmamış olur. Adisyon kullanmak zorunda olan hizmet işletmelerinde; masada servis yapılmasının yanı sıra, ayrıca self servisin ve paket halinde satışların bulunması durumunda, adisyon yalnızca masaya yapılan servisler için kullanılır.

Adisyon düzenlemekle yükümlü işletmeler adisyon düzenlemeden hizmet sunduklarında öncelikle hesap ödenirken karışıklık yaşanmakta ve çoğunlukla da hesaba yöneltilen itirazlar veya yakınmalar olabilmektedir.

Adisyonun şekli ve düzeni: Adisyonlar anlaşmalı matbaalara bastırılmış olarak kullanılır. İki nüshadır.

Birinci örneği fatura veya perakende satış fişi ile birlikte müşteriye verilir. İkinci örneği ise işletmede kalır.Adisyonun düzenlenmesi: Adisyon müşteri siparişi alınırken düzenlenerek müşteri masasına konulur. İlk siparişten sonra alınacak diğer siparişlerde ilk sipariş için açılan adisyon üzerinden işlem yapılır. Hizmetin bitiminde adisyon müşteriye ibraz edilerek ve adisyonda yer alan bilgiler doğrultusunda hesap talep edilir. Ödeme aşamasında müşterinin istemi olmaksızın derhal fatura, faturanın istenmemesi veya fatura düzenlenmesini gerektirmeyen hallerde yazar ya da perakende satış fişi düzenlenerek müşteriye verilir. Adisyon ödeme yapıldığını kanıtlayan bir belge değildir. Adisyonun görevi sadece hizmet işletmesinde müşterinin tükettiği maddeleri göstermek için kullanılan belge olmasıdır.

Open chat
Whatsapp Mesajı Gönder